Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Adresas: Konstitucijos pr. 22, LT-08105, Vilnius. Tel.  (8-5) 219 59 60, (8-5)  212 28 88, faksas +370 5 212 28 88, el. paštas info[at]ndg.lt
Svetainė internete – http://www.ndg.lt
PARODA „PORTRETAI. JIM DINE FOTOGRAFIJOS“

Jim Dine. Praeitis, 2004. Sidabro atspaudas. Die Photographische Sammlung/SK Stiftung Kultur, Kelnas, Vokietija. © Jim Dine; LATGA-A, Vilnius, 2011.

Birželio 16 d., ketvirtadienį, 19 val. Nacionalinėje dailės galerijoje atidaroma vasaros parodų programa, praplečianti XX–XXI a. Lietuvos dailės kontekstą litvakų kilmės menininkų kūryba. Pirmoji vasaros programos paroda „Portretai. Jim Dine fotografijos“ pristato pasaulinio garso amerikiečių menininko Jimo Dine‘o pastarųjų metų kūrybą. Paroda surengta, bendradarbiaujant su pačiu menininku ir SK kultūros fondo Fotografijos kolekcija Kelne (Vokietija).

Kviečiame į parodos „Portretai. Jim Dine fotografijos“ atidarymui skirtą spaudos konferenciją, vyksiančią birželio 16 d. 11 val. Nacionalinės dailės galerijos auditorijoje. Konferencijoje dalyvaus Nacionalinės dailės galerijos vadovė Lolita Jablonskienė ir parodos kuratorė, SK kultūros fondo Fotografijos kolekcijos (Kelnas, Vokietija) direktorė Gabriele Conrath-Scholl.


Parodoje pristatoma daugiau nei trisdešimt svarbiausių menininko Jimo Dine’o fotografinių portretų. Didelio formato fotografijos, sukurtos tarp 2002 ir 2007 m., demonstruoja eklektišką šio menininko požiūrį į portreto žanrą. Jimas Dine’as gimė 1935 m. Cincinačio mieste Ohajo valstijoje (JAV). Septintajame dešimtmetyje išgarsėjo kaip vienas žinomiausių popmeno krypties kūrėjų, bet netrukus nustojo tapatintis su šiuo meno judėjimu, kadangi savo kūryboje vis didesnį dėmesį ėmė skirti poezijai, meno istorijai ir emocijų raiškai. Pats Jimas Dine’as, kurio seneliai yra kilę iš Lietuvos ir XIX a. emigravę į Jungtines Amerikos Valstijas, džiaugiasi unikalia galimybe pirmą kartą pristatyti savo kūrybą Vilniuje.

Jimas Dine’as fotografiją kaip raiškos priemonę atrado gana vėlai. Nors fotografijas savo koliažuose ir asambliažuose jis naudojo dar septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, iliustruodamas 1968 m. išleistą Guillaume’o Apollinaire’o poezijos rinktinę savo paties sukurtais fotografijos darbais, išties svarbia jo kūrybos dalimi fotografija tapo tik nuo praėjusio amžiaus paskutinio dešimtmečio vidurio.

Dine’as portretus kuria artimiausioje aplinkoje – studijose, butuose, kelionių metu. Šie darbai vaizduoja konkrečius motyvus – savarankiškus objektus, tačiau tuo pat metu užsimena ir apie svarbias bendresnio pobūdžio problemas. Žmogaus jausminis suvokimas ir iš jo gimstantys kūrybiniai impulsai Dine’ui yra lygiai tokie pat svarbūs, kaip ir mirties bei laikinumo temos. Jimas Dine’as, kurdamas autoportretus, tyrinėja savo paties raidą, reakcijas, psichines būsenas, bet kartu jis siekia užčiuopti ir įvairialypes vizijas bei su jam asmeniškai svarbiais žmonėmis ir personažais susijusius prisiminimus. Dine’ą yra užvaldęs siekis atrasti save Kitame, ir atvirkščiai – Kitą savyje.

Dine’o kūriniuose dažnai galima pamatyti išraiškingas, menininko kolekcionuojamas Pinokio lėles. Kartais jų įsivaizduojamuose nuotykiuose dalyvauja porcelianinė beždžionė ir porcelianinis gaidys arba didingos išvaizdos varnas. Menininko kūryboje taip pat yra ryškių, neįprastų Pinokio portretinių studijų, kurių, kaip ir Pinokio priešininkės, gudrios lapės, portretų provaizdžiai yra Dine’o medinės skulptūros. Čia yra ir dviejų medinių marionečių atvaizdas, kuris taip pat demonstruoja, kaip meistriškai Dine’as sugeba prakalbinti daiktus ir priversti juos kelti daugialypes asociacijas.

Jimo Dine’o sukurti portretai perkelia mus į didesnę, nei galime aprėpti žvilgsniu, susijusių energijų, realybės matymo, kampų ir iliuzijų erdvę, kurioje ribos tarp tikrovės ir fikcijos, meno ir gyvenimo yra labai neryškios.

Pranešimas žiniasklaidai parengtas pagal parodos kuratorės Gabriele Conrath-Scholl tekstą.
Paroda veiks iki 2011 m. rugpjūčio 28 d.


Parodos organizatoriai:
Lietuvos dailės muziejaus Nacionalinė dailės galerija (Vilnius, Lietuva) www.ldm.lt | www.ndg.lt
SK kultūros fondo Fotografijos kolekcija (Kelnas, Vokietija) www.photographie-sk-kultur.de


Parodos rėmėjai:
LR kultūros rėmimo fondas
Amerikos centras


Informaciniai rėmėjai:
Lietuvos radijas
šiuolaikinio meno dienraštis artnews.lt


Daugiau informacijos tel. (8 5) 212 29 97; www.ndg.lt
Nacionalinė dailės galerija, Konstitucijos pr. 22, LT-08105 Vilnius


 

 
 
 
[[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.09.05