Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią
Adresas: Konstitucijos pr. 22, LT–08105, Vilnius. Tel.  (8–5) 219 59 60, (8–5)  212 28 88, faksas +370 5 212 28 88, el. paštas info[at]ndg.lt
Svetainė internete –
http://www.ndg.lt

 

Birutės Stančikaitės kūrinių paroda „Šviesa tamsoje“

2016 m. vasario 19 d. – kovo 20 d.

ATIDARYMAS – vasario 19 d., penktadienį, 18 val.
SPAUDOS KONFERENCIJA – vasario 19 d., 11 val. Joje dalyvaus dailininkė Birutė Stančikaitė, parodos kuratorė Regina Urbonienė, menotyrininkės dr. Aleksandra Aleksandravičiūtė ir dr. Ramutė Rachlevičiūtė.

Mažumo didumas. II. 2006. Popierius, litografija. Autorės nuosavybė

Grafikės Birutės Stančikaitės vaizdų ir plastikos sistema priklauso romantiškajai metaforiškosios lietuvių grafikos krypčiai. Jos atgarsiai dailininkės kūriniuose yra daugialypiai: grakščios barokinės improvizacijos, neramaus polėkio romantizmo veržlumas ar lėtos, graudinančios liaudiškos melodijos tėkmė. Menininkę ypač domina šviesa, jos atspindžiai ir perregimas srautas, perskrodžiantis daiktų paviršius bei jų vidų. Apie tai B. Stančikaitė kalba kaip apie savo pagrindinę kūrybinę intenciją: „Per savo vidinį pasaulį ieškau ir siekiu gyvenime ir kūryboje šviesos, šilumos, skaidrumo ir gelmės – gilumo, supratimo ir meilės žmonių santykiuose ir vienybėje su gamta.“

B. Stančikaitės, kaip profesionalios menininkės, debiutas įvyko XX a. 8 dešimtmečio viduryje, lietuvių grafikoje pasirodžius vadinamajai moteriškajai kartai – romantinės krypties dailininkių grupei: Irenai Daukšaitei, Elvyrai Katalinai Kriaučiūnaitei, Jūratei Stauskaitei, Ramunei Vėliuvienei. Jaunai dailininkei buvo artima šių autorių kūryboje poetiškai ir lyriškai sprendžiama egzistencinė problematika bei simbolių prisodrinta plastinė kalba. B. Stančikaitės meistriškumą liudija nepriekaištingas komponavimas, subtili šviesokaitos modeliuotė, perfekcionistiškai tiksliu piešiniu išreikšta ekspresija bei atspaudo precizija. Kūrybinio kelio pradžioje dailininkė rinkosi litografiją – imponavo šia technika išgaunami toniniai kontrastai ir švelnūs pustoniai. 9 dešimtmečio pabaigoje B. Stančikaitė pasitelkė ofortą, atvėrusį jai dar didesnę improvizacijos laisvę, o tapyba sustiprino spalvos išraišką, prasidėjusią grafinėje kūryboje. Pagrindinis menininkės įkvėpimo šaltinis yra gamta – labai trapi, intymi stichija. Dailininkės asmeninės patirtys, nuotaikos perteikiamos gamtos ir žmogaus likimo paralelėmis: prabudimu, žydėjimu, branda, netektimi. Ypatingai jautrus subjektyvių būsenų vizualizavimas yra išskirtinis autorės braižas.

B. Stančikaitės retrospektyvą pristato brandžiausi kūriniai iš dailininkės dirbtuvės ir Lietuvos dailės muziejaus rinkinių. Visi parodoje eksponuojami kūriniai publikuoti parodą lydinčiame kataloge. Paroda vyks iki kovo 20 dienos.

Parodos kuratorė Regina Urbonienė, dizainerė - Aušrinė Mačėnienė
Organizatoriai: Nacionalinė dailės galerija, Lietuvos dailės muziejus
Partneris: Lietuvos dailininkų sąjunga
Rėmėjai: Sauliaus Karoso labdaros ir paramos centras, „Upartas“, „Exterus

 
 
 
[[[[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [[Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2016.02.23