Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

 

 

LDM Informacinis pranešimas [2007-11-20]
 
MINSKE ATIDAROMA LIETUVOS DAILĖS MUZIEJAUS PARENGTA MSTISLAVO DOBUŽINSKIO PIEŠINIŲ PARODA „SENOJI LIETUVA“ 

Išsamiai apie Mstislavo Dobužinskio parodą „Senoji Lietuva“ >

Lietuvos dailės muziejus, bendradarbiaudamas su Lietuvos ambasada Baltarusijos Respublikoje, 2007 m. lapkričio 21 d., trečiadienį, 18 val. Minske, Baltarusijos Nacionaliniame dailės muziejuje, atidaro Mstislavo Dobužinskio kūrinių parodą „Senoji Lietuva“ (veiks iki 2008 m. sausio 7 d.). Įžymiojo scenografo sukurtus piešinius lankytojai jau matė Vilniaus paveikslų galerijoje veikusioje parodoje, kuri dabar perkelta į Minską.
Pasaulyje pripažintas dailininkas Mstislavas Dobužinskis (1875–1957) daugiausia žinomas kaip scenovaizdžių kūrėjas. Prieškario Kaune, Valstybės teatre, jis apipavidalino per 40 operos ir dramos spektaklių ir tuo pagrindė lietuvių scenografijos pradžią. Dailininkas garsėjo ir Paryžiaus, Londono, Romos, Neapolio, Briuselio, vėliau – Niujorko Metropoliten operos teatruose, bet neapsiribojo vien scenos meno kūryba. Jis tapė ir piešė lankytų miestų vaizdus, rengė parodas Europoje ir JAV. Pirmoji M. Dobužinskio darbų paroda Vilniuje surengta 1908 m.
Tarpukariu Kaune gyvenusio ir scenovaizdžius bei kostiumus kūrusio dailininko pomėgis buvo laisvalaikiu keliauti po Žemaitiją (1933-34 m.), kitas Lietuvos vietas, įsižiūrėti į Vilniaus, Kauno senamiesčio architektūrą, kartais visiškai nereprezentacinius jos fragmentus ir juos piešti. Piliakalniai, dvarai, miestelių turgūs, tiltai, malūnai, sinagogos, bažnytėlės, vienuolynai, koplyčios, varpinės, kryžiai, Vilniaus senamiesčio gatvelės, arkos, namų fasadai piešiniuose ne tik kelia estetinį pasigėrėjimą, bet ir reikšmingi savo istoriografine verte. Daugumas M. Dobužinskio užfiksuotų Lietuvos provincijos objektų išnyko per karo ir  pokario laikmetį. Šis kūrinių ciklas, po karo likęs Niujorke pas dailininko sūnų, Lietuvių fondo (JAV) buvo nupirktas, o prieš metus padovanotas Lietuvai ir perduotas Lietuvos dailės muziejui.   
Baltarusijos sostinėje atidaromoje parodoje „Senoji Lietuva“ eksponuojami ne tik Lietuvių fondo iš JAV dovanoti „Senosios Lietuvos“ ciklo piešiniai, bet ir dailininko jaunystės kūriniai iš ciklo „Vilniaus vaizdai“, kuriuos parodai paskolino Nacionalinis M.K. Čiurlionio dailės muziejus.
Paroda Minske papildyta ir lietuvių liaudies meno kūriniais (kaltiniais kryžiais ir šventųjų skulptūrėlėmis), nes M.Dobužinskis jais žavėjosi ir piešė.
Išsamiai paroda pristatyta muziejaus svetainėje www.ldm.lt (skyriuje „Parodos“ prie įvykusių parodų - http://www.ldm.lt/VPG/Dobuzinskio.htm).
Parodos koordinatorius - dailės istorikas Skaistis Mikulionis (mob. tel. 8 682 45323).
LDM ryšių su visuomene centras, tel. 212 08 41, 8 687 16739

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.08.11