Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią

Adresas: L. Rėzos g. 3, LT-93101, Juodkrantė. Tel. (8-469) 53 323. El. paštas miniatiuru.muziejus[at]zebra.lt

ČESLOVO JANUŠO (1907–1993, JAV) PARODA „PRIE BALTIJOS IR PRIE ATLANTO“

2010 m. gegužės 28 d. – rugsėjo 12 d.
Parodos atidarymas – gegužės 28 d. 16 val.

Česlovas Janušas. Jūra. Apie 1950–1960. Sauliaus Janušo depozitas

Parodoje „Prie Baltijos ir prie Atlanto“ pirmą kartą Lietuvoje pristatoma dailininko marinisto Česlovo Janušo (JAV) kūryba. Aštuoniasdešimt aštuonių kūrinių kolekciją dviem dešimtmečiams Lietuvos dailės muziejui deponavo dailininko sūnus Saulius Janušas, JAV saugantis tėvo kūrybinį palikimą. Kolekcija papildė pavasarį Vilniuje, Radvilų rūmuose, veikusią išeivijos dailininkų kūrinių parodą „Dovana Nepriklausomai Lietuvai“.

Vasaros sezonui Č. Janušo paveikslai persikėlė į pajūrį: 21 dailininko darbas jau eksponuojamas parodoje Palangos gintaro muziejuje, o Juodkrantės Miniatiūrų muziejuje atidaromoje parodoje Kuršių nerijos gyventojai ir svečiai pamatys per 60 nuotaikingų peizažų.

Nuo rudens visi Č. Janušo kūriniai bus nuolat eksponuojami Klaipėdoje, Lietuvos dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje. Parodose pajūryje žiūrovams bus pristatyta per 90 Č. Janušo paveikslų.

Č. Janušas gimė 1907 m. Feodosijoje (Ukraina). 1922 m. Janušai grįžo į Lietuvą. Česlovas mokėsi Telšiuose, Kražiuose, Palangoje, 1926 m. baigė Klaipėdos lietuvių gimnaziją. Tais pačiais metais buvo priimtas į Kauno meno mokyklą. Po studijų atsidėjo pedagoginiam darbui – mokytojavo Pasvalio komercinėje mokykloje, Šiaulių ir Kauno gimnazijose, vėliau Kauno pirmojoje dailiųjų amatų mokykloje. Nuo 1931 m. dalyvavo visose Lietuvos dailininkų sąjungos rengtose parodose, buvo vienas aktyviausių sąjungos steigėjų. 1938 m. Kaune buvo surengta apžvalginė jo kūrybos paroda.

Antrojo pasaulinio karo pabaigoje dailininkas pasitraukė iš Lietuvos. Gyvendamas Vokietijoje 1945–1949 m. Viurcburge įsteigė dailiųjų amatų studiją. Tai buvo viena iš pirmųjų dailės studijų pokarinėje Vokietijoje. Persikėlęs gyventi į Švabijos Gmiundą, Č. Janušas daug tapė, dalyvavo parodose Viurcburge, Šongau, Baden Badene, Oldenburge, Augsburge, Bairoite ir kt., sukūrė dekoracijų lietuvių tautinio ansamblio pastatymams, savo žmonos Veronikos Janušienės vadovaujamam vaikų teatrui, Viurcburgo dramos mėgėjų kolektyvui, „Dainavos“ ansambliui. Dailininkas buvo vienas iš Pasaulio lietuvių dailininkų sąjungos steigimo (Švabijos Gmiundas, 1948 m.) iniciatorių.

1950 m. Č. Janušas su šeima išvyko į JAV, apsigyveno Niujorke. Įsidarbinęs „Eastman Kodak Company“ reklamos skyriuje Manhetene, tapyti galėjo tik laisvalaikiu. Surengė personalinių parodų Filadelfijoje, Čikagoje, Klyvlende, Detroite, buvo aktyvus Niujorko lietuvių įsteigto „Kultūros židinio“ parodų dalyvis. Č. Janušas dalyvavo ne tik lietuvių, bet ir amerikiečių dailininkų veikloje, priklausė ne vienai jų sąjungai ar lygai.

Pasak menotyrininkės Rimos Rutkauskienės, „gyvendamas Lietuvoje, dailininkas daugiausia tapė gamtą – jūrą, pajūrį, Aukštaitijos kalvas. Tapytojas Justinas Vienožinskis teigė jį puikiai jaučiant „miglotos nuotaikos stilių ir ritmą“. Vėliau sukurti darbai – tai širdžiai brangūs, atsiminimais apgaubti Lietuvos vaizdai – Baltija, upės, ežerai, žemaitiškos ir aukštaitiškos sodybos.“

Dailininkas mėgo tapyti įdomesnio apšvietimo ir įvairesnių nuotaikų galimybes atveriančius vakaro, ūkanotos dienos, žiemos, rudens peizažus, audringą ar prieš naktį nurimusią jūrą; rinkdavosi saulėlydžio, saulėtekio, mėnesienos, mėnulio patekėjimo virš jūros momentus. Vaizdai daugiausia realistiniai, apibendrinti, lyriškos nuotaikos.

Č. Janušą viliojo ir jį supanti Amerikos gamta – Naujojo Hampšyro, Long Ailando, Meino, Menkių kyšulio, Konektikuto vietovaizdžiai. Juose, ypač tapytuose akvarele, dailininkas meistriškai perteikė erdvę, šviesos niuansus, faktūrų žaismą.

Č. Janušo paveikslų Lietuvoje iki šiol turėta nedaug, nors prieškaryje jo marinistinė kūryba buvo ypač vertinama. Kur kas daugiau dailininko kūrinių pasklidę Vokietijoje, Belgijoje, Prancūzijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose. Sauliaus Janušo deponuota tėvo kūrinių kolekcija ženkliai papildo lietuvių išeivijos dailės panoramą.

Paroda veiks iki rugsėjo 12 d.

Informaciją apie parodą teikia Prano Domšaičio galerijos vedėja Kristina Jokubavičienė
(mob. 8 616 16550).

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

  Tinklalapis atnaujintas 2011.08.10