Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Romas Viesulas (Romualdas Veselauskas)

 

Romas Viesulas – dailininkas grafikas. Gimė 1918 m. rugsėjo 11 d. Ilūkstės aps. (Latvija) Lašų valsčiuje, Gerdainiuose. 1939 m. baigė Rygos lietuvių gimnaziją. 1939–1941 m. studijavo dailę Rygos universitete. 1941 m. persikėlė į Vilnių ir 1941–1943 m. Vilniaus universitete tęsė teisės studijas. Baigiantis karui, su inteligentijos banga pasitraukė į Vokietiją. Čia 1947–1949 m. mokėsi grafikos Freiburgo meno mokykloje, kur jo dėstytojas buvo T. Valius. Vėliau, gavęs stipendiją, metus studijavo Aukštojoje valstybinėje dailės mokykloje Paryžiuje. Nuo 1951 m. gyveno JAV. Ten trumpai dirbo Adolfo Valeškos bažnytinio meno studijoje Čikagoje, o 1952 m. persikėlė į Niujorką ir pradėjo dalyvauti parodose – pirmosios surengtos jau 1954–1956 metais. Nuo 1960 m. dirbo Templio universiteto Tailerio meno mokykloje Filadelfijoje. 1985 m. išvyko į Europą, vadovavo Templio universiteto Romos filialui. Mirė 1986 m. Romoje. 1996 m. perlaidotas Vilniaus Antakalnio kapinėse, kur 2006 m. spalio 14 d. atidengtas dailininko šeimos lėšomis sukurtas paminklas.

R. Viesulas pelnė tarptautinį pripažinimą, buvo apdovanotas įvairiais prizais, stipendijomis. Kaip dailininkas R. Viesulas Amerikoje buvo pastebėtas jau po pirmųjų parodų. 1957 m. jis laimėjo metinę Filadelfijos grafikos klubo premiją, 1958, 1964 ir 1969 m. jam buvo paskirtos Guggenheimo, 1960 m. – Tamarindo, 1962 m. – Tiffany stipendijos. Iš viso dailininkas yra pelnęs keliasdešimt įvairiausių Amerikos ir tarptautinių apdovanojimų. Dailininkas surengė per 50 savo kūrybos parodų, dalyvavo grupinėse parodose JAV, Prancūzijoje, Vokietijoje, Anglijoje, Australijoje, Meksikoje, Kanadoje ir kt. 1970 m. Italijoje, 35-osios tarptautinės Venecijos meno bienalės metu, Viesulo kūrinių paroda buvo atidaryta reprezentaciniame JAV meno paviljone.

R. Viesulas platų pripažinimą ir tarptautinį įvertinimą pelnė kaip litografijos meistras, nors dirbo ir kitomis technikomis. Jaunystėje domėjosi vokiečių ekspresionizmu. Po pirmųjų parodų dailininkas buvo pastebėtas, netrukus gavo Guggenheimo, Tamarindo, Tiffany stipendijas, įvairias premijas. Tai jam suteikė progą pakeliauti po Meksiką, Ispaniją, kitas šalis.

R. Viesulas buvo plačių interesų menininkas. Jis skaitė paskaitas, bendradarbiavo Amerikos lietuvių spaudoje, daug rašė lietuvių dailės klausimais, sukūrė poetines įžangas keliems savo ciklams, parengė monografiją apie savo mokytoją Telesforą Valių, rengė studiją apie M. K. Čiurlionį, iliustravo knygas, tarp jų ir A. Nykos-Niliūno išverstas Vergilijaus „Georgikas“.

R. Viesulas surengė per 50 savo kūrybos parodų, dalyvavo grupinėse parodose daugybėje šalių. Jo kūryba pasklidusi 40-yje užsienio ir Lietuvos muziejų, galerijų, bibliotekų – Moderniojo meno ir Metropolitan muziejuose Niujorke, Vašingtono nacionalinėje galerijoje, Moderniojo meno muziejuje (Kamakura, Japonija), Vatikano, Krokuvos ir kt. muziejuose.

Lakštų cikle „Dainos“ dar juntamas gyvas ryšys su realybe. Vėliau vis dažniau atpažįstama lietuvių grafikos mokyklos įtaka – tikrovės elementai R. Viesulo kūryboje palengva ištirpsta. Dramatiškus išgyvenimus, nerimastingus tautos praradimų apmąstymus dailininkas, puikiai įvaldęs spalvotos litografijos išraiškos galimybes, išliejo abstrakčiose 7-ojo dešimtmečio litografijose. Ciklas „Smūgis“ skirtas pradingusios actekų kultūros atšvaitams, bėgantis laikas, nuotaikų ir vaizdų kaita įkūnyta spalvotų litografijų cikle Overpass („Pereiti“, 1970). Cikle Toro Desconocido interpretuojami kelionės po Ispaniją įspūdžiai, dramatiški matytų vaizdų fragmentai.


Tekstas parengtas 2009-07-08 pagal Reginos Urbonienės straipsnį „Romo Viesulo meninės vizijos: Dainos ir raudos“ (Lietuvos dailės muziejaus metraštis, Nr. 11, sud. Danutė Mukienė, Vilnius: Lietuvos dailės muziejus, 2008, psl. 360–368) ir interneto svetainės http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/PDG/Viesulo_paroda.htm, žiūrėta 2009-06-30) informaciją.

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2016.11.09