Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Irena Vabalienė

 

Tekstilininkė Irena Vabalienė gimė 1935 m. Žemaičių Kalvarijoje. 1968 m. Lietuvos valstybiniame dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija) ji įsigijo kostiumo dizaino specialybę. Daugybę metų dailininkė projektavo kostiumus kino filmams (režisieriaus Raimondo Vabalo filmams – „Skrydis per Atlantą“, „Miškais ateina ruduo“, „Mainai“, „Rungtynės nuo 9 iki 9“, „Smokas ir Mažylis“, „Akmuo ant akmens“; kitų režisierių kūriniams – Gyčio Lukšo „Vakar ir visados“, Almanto Grikevičiaus, Henriko Šablevičiaus ir Raimondo Banionio filmams), televizijos filmams, teatro spektakliams (Panevėžio dramos teatre, Operos ir baleto teatre), choriniams kolektyvams (moterų chorui „Eglė“) ir ansambliams. 1967 m. menininkė buvo apdovanota medaliu ir diplomu tarptautiniame madų festivalyje Maskvoje. Nuo 1971 m. ji priklauso Lietuvos dailininkų sąjungai.

Tarp XX a. antrosios pusės menininkių ji išsiskyrė netikėtu meniniu įvaizdžiu – vaikščiodama sostinės senamiesčio gatvėmis, nuolat ryšėjo įvairias skareles – kaip tikra žemaitė. Į Lietuvos tekstilę neatėjo tol, kol „neatrado“ lino – savo medžiagos ir savitos technikos. Ji naudoja natūralias ir tikras lietuviškas medžiagas, nepripažįsta jokios chemijos. 1973 ir 1985 m. tekstilės parodose dailininkė Lietuvos dailininkų sąjungos buvo apdovanota už savitus ir meniškus, autorine technika sukurtus tekstilės meno kūrinius (natūraliu neverptu lino pluoštu siuvinėtus kilimus). Menininkė nuolat eksperimentuoja, ieško naujų, neregėtų atlikimo būdų, tarsi sunkindama ir taip nelengvą tekstilininkės bei kostiumų dizainerės triūsą, pvz., naudojasi replėmis ir yla siuvinėja odą. Visus darbus atlieka pati, be pagalbininkų. Tarp jos sukurtų darbų – žymių mūsų rašytojų portretai : Žemaitės, Maironio, Simono Daukanto, Jono Biliūno, Salomėjos Nėries ir kt. Vabalienės kūrinių yra ir visuomeniniuose interjeruose – Lietuvos Respublikos kultūros ministerijoje, Panevėžio linų kombinate ir kt.


Tekstas parengtas 2009-07-15 pagal interneto svetainės http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/RRM/Lino_sutartines.htm, žiūrėta 2009-07-15) informaciją.

 

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.08.09