Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Irena Pakutinskienė

 

Gintaras juvelyrikoje buvo pradėtas naudoti gana seniai. Viduriniojo, vėlyvojo neolito ir bronzos amžiais lagūninių ežerėlių bei Baltijos jūros pakrančių gyventojai rinko gintarą, juo prekiavo bei gamino įvairios paskirties dirbinius. Gintaro rinkimo ir apdirbimo tradicijos formavosi ištisus šimtmečius bei buvo perduodamos iš kartos į kartą iki šių dienų.

Šios tradicijos perėmėjai, puoselėtojai bei tęsėjai yra palangiškiai Irena ir Feliksas Pakutinskai.

Tautodailininkė Irena Pakutinskienės kilusi iš Biržų rajono, Spalviškių kaimo. 1957 m. baigė Kauno Stepo Žuko taikomosios dailės technikumą, kur įsigijo medžio drožėjo specialybę. Gavusi paskyrimą į Klaipėdos „Dailės“ kombinatą, iš pradžių kūrė suvenyrus iš medžio. Vėliau ji buvo perkelta dirbti į Klaipėdos „Dailės“ kombinato Palangos skyrių. Čia I. Pakutinskienė susidomėjo gintaru ir netrukus tolimesnę savo kūrybą susiejo su juo. Iš pradžių dirbinius teko daryti pagal kitų sukurtus šablonus, o tai trukdė pasireikšti jos fantazijai. Bet kūrybinga ir darbšti menininkė netrukus tapo „Dailės“ kombinato kūrybinės grupės nare – jau pati kurdavo etalonus papuošalams, suvenyrams, mozaikoms. Jos sukurti darbai vėliau buvo gaminami serijiniu būdu.

I. Pakutinskienė dirbo įvairiomis technikomis. Kartu su vyru Feliksu Pakutinskiu gintarą derino su metalo, vielos ornamentais. Tuo laiku daugelis jų kūrinių buvo pripažinti pavyzdiniais dirbiniais tiražinei gamybai. 1968 m. I. Pakutinskienė pradėjo gilintis į galvanoplastiką.

1969 m. Dailės fondo Vilniuje organizuota autorinė I. ir F. Pakutinskų kūrybos paroda buvo kūrybinis postūmis jų naujiems meniniams ieškojimams.

LDM Palangos gintaro muziejuje šių tautodailininkų kūrybos parodos buvo surengtos 1971, 1976, 1991, 2007 metais. Daug kartų jų kūriniai eksponuoti užsienyje – Rusijoje, Vengrijoje, Čekoslovakijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Japonijoje ir kt. Pakutinskų sukurti papuošalai surado gerbėjų net JAV ir Japonijoje.

 

Tekstas parengtas 2009-07-01 pagal Reginos Makauskienės publikaciją „Gyvenimas su gintaru“ (Lietuvos dailės muziejaus metraštis, Nr. 12, sud. D. Mukienė, Vilnius: Lietuvos dailės muziejus, 2009, p. 360–364), pagal interneto svetainės http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/PGM/Pakutinskienes.htm, žiūrėta 2009 07 01) informaciją.

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.08.09