Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Alfredas Kubinas

 

Alfredas Leopoldas Kubinas gimė 1877 m. balandžio 10 d. Šiaurės Bohemijoje, Leitmerice, geodezininko ir pianistės šeimoje. Kubinams persikėlus į Celį, atsiskleidė mažojo Alfredo potraukis ir sugebėjimas piešti. Dailės jis mokėsi Zalcburgo amatų mokykloje, bet dėl nepažangumo buvo priverstas ją palikti. 1896 m.jis talkino dėdės fotoateljė Klagenfurte, retušavo ir ryškino nuotraukas.

1898 m. Kubinas išvyksta į Miuncheną, tikėdamasis atsidėti meno studijoms. Iš pradžių lankė privačią Ludwigo Schmidt-Reutte tapybos mokyklą. 1899 m. įstoja į Miuncheno dailės akademiją, profesoriaus N. Gysi klasę. Studijų nebaigė, bet atrado savo kelią, buvo pastebėtas meno kolekcininko ir leidėjo Hanso fon Weberio. Makso Klingerio įkvėptas, ėmė kurti grafiką. Pasisekimo sulaukė 15-tas A. Kubino piešinių aplankas, kuris laikomas sėkmingiausiu dailininko debiutu.

1909 m. A. Kubinas įstojo į Miuncheno naująjį dailininkų susivienijimą (Neue Künstlervereinigung München), o 1911 m. iš jo išstojo ir su bendraminčiais įkūrė susivienijimą „Mėlynasis raitelis“ (Blauer Reiter), kuris iširo per Antrąjį pasaulinį karą.

1912 m. dailininkas pradėjo dirbti pagal žurnalo „Simplicissimus“ užsakymus ir iki pat 1944 m. jame reguliariai publikuotos plunksna atliktų Kubino piešinių reprodukcijos, kurios kartu su knygų iliustracijomis ir daugybe reprodukcijų kalendoriuje „Menas ir gyvenimas“ (Kunst und Leben) dailininką plačiai išgarsino.

1913 m. Miunchene atidaryta pirmoji Kubino personalinė paroda, kurioje eksponuota 50 kūrinių. Tais pačiais metais 19 jo piešinių eksponuoti reikšmingiausioje iki Antrojo pasaulinio karo galerininkų surengtoje parodoje „Pirmasis vokiečių rudens salonas“ (Erster Deutscher Herbstsalon), kurioje dalyvavo žymiausi tarptautinio avangardo atstovai.

1930 m. Berlyne A. Kubinas išrinktas tikruoju Prūsijos menų akademijos nariu. Šis oficialus pripažinimas suteikė jam daug džiaugsmo.

1937 m. menininkas savo gimtojoje šalyje jau buvo sulaukęs pripažinimo. Jam suteikiamas garbės profesoriaus vardas, 60-mečio proga daugelyje galerijų ir muziejų veikė jo kūrybos parodos.

1951 m. Vienos dailės akademija įteikė A. Kubinui Austrijos valstybinį apdovanojimą už nuopelnus literatūros, muzikos ir dailės srityse.

1957 m. 80-ųjų A. Kubino gimimo metinių proga švietimo ministras įteikė jam Austrijos Nuopelnų kryžių – už pasiekimus mokslo ir meno srityse. Jubiliejaus proga surengta daug parodų.

1959 m. rugpjūčio 20 d. po sunkios ligos A. Kubinas mirė Cvikledte. Palaidotas Vernšteino kapinėse. Jo kūrybinis palikimas lygiomis dalimis papildė Vienos Albertinos grafikos ir Linco Aukštutinės Austrijos žemės muziejų rinkinius. Kubino namas Cvikledte ir biblioteka taip pat perėjo Aukštutinės Austrijos žemės nuosavybėn. 1962 m. name įsteigtas Kubino memorialinis muziejus.

A. Kubinas laikomas vienu originaliausių austrų menininkų. Jo kūryba – nevaržomas fantazijos polėkis. Iš kitų amžininkų jis išsiskyrė kūrinių tematika, drąsia ir originalia menine raiška. Dažniausi motyvai – besitransformuojantys žmonių ir gyvūnų kūnai, moters kūno plastika, jos prigimties dvilypumas. Dailininko kūryboje moters figūra pasitelkiama norint išreikšti ligą, mirtį, karo baisumus, egzistencinį nerimą ir kt. A. Kubunas visus šokiravo keistais fantazijos vaizdiniais, makabriškumu, seksualine aistra alsuojančiomis scenomis. Jo piešiniai kupini knibždančių grėsmių, kylančių iš gilių komplikuotos asmenybės krizių ir kompleksų. Laikui einant, dailininko kūriniuose radosi vis daugiau švelnaus, naivoko humoro. Kūryboje menininkas sulydė simbolizmo, ekspresionizmo, siurrealistinio grotesko bruožus.

A. Kubinas buvo ypač vertinamas dėl savo grafinės kūrybos – piešinių, estampų, knygų iliustarcijų. Vien piešinių jis sukūrė beveik 20 000. Žinomiausi jų sudėti į aplankus „Sansara“ (1911), „Mirties šokis“ (1915), „Gyvenimo paribyje“ (1921), „Demonai ir nakties vaizdiniai“ (1926), „Naujasis Mirties šokis“ (1947). Dailininkas iliustarvo per 70 jam artimų autorių veikalų (Traklio, Nervalio, E. T. A. Hofmano, V. Haufo, F. Dostojevskio, F. Kafkos ir kt.). Ir pats A. Kubinas 1909 m. sukūrė vieną originaliausių XX a. pr. austrų literatūros kūrinių – fantastinį romaną „Kita pusė“. Pats autorius šį kūrinį ir iliustravo.

 

Tekstas parengtas 2009-07-21 pagal interneto svetainės http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/VPG/Kubino_biografija.htm, žiūrėta 2009-07-21) informaciją ir pagal Ilonos Mažeikienės publikaciją „Tamsioji sielos pusė – Alfredas Kubinas“ (Lietuvos dailės metraštis, Nr. 12, sud. D. Mukienė, Vilnius: Lietuvos dauilės muziejus, 2009, p. 243–250).

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.08.09