Į pradžią  Struktūra  Kontaktai 
English       
   
 
      Laiškams      
 
     
 

Į skyriaus
pradžią


Israelis Bidermanas

 

Israël Biderman gimė1911 m. sausio 17 d., Marijampolėje. 1918 m. Lietuvai atgavus Nepriklausomybę, Israël Biderman ėmė vadintis Israeliu Bidermanu. 1924 m. jis pradėjo dirbti fotografo padėjėju. 1927–1930 m. kartu su draugu keliavo po Lietuvos kaimus bei miestus ir juos fotografavo. 1930 m. išvyko į Paryžių. 1933 m. pradėjo dirbti fotoportretų studijoje Arnal. Kiek vėliau tapo fotostudijos (Nationale gatvėje, 13 Paryžiaus rajone) valdytoju. Per karą, 1941 m., I. Bidermanui teko slapstytis Limuzene, Ambazako miestelyje. Tuomet jis pasivadino kūrybiniu pseudonimu – Izis. Per karą Marijampolėje naciai nužudė jo tėvus. 1944 m. ir pats Izis buvo sulaikytas vokiečių, bet jį išlaisvino partizanai. Tuomet Izuis įstojo į Forces Françaises de l’Intérieur (Vidinės Prancūzijos pajėgos), dalyvavo išvaduojant Limožą, fotografavo bendražygius rezistentus. Partizanų fotografijos eksponuotos parodoje Limože „Žmonės iš Granmono“. 1945 m. grįžęs į Paryžių, Izis susipažino su žymiu fotografu Brassaï. 1946 m. jis antrą kartą vedė ir gavo Prancūzijos pilietybę, Vouillé gatvėje atidarė fotografijos dirbtuvę, galerijoje La Boétie surengė parodą „Paryžius Izio Bidermano akimis“.

1949 m. Izis pakviečiamas fotografuoti pirmajam Paris-Match numeriui. Šiame žurnale jis dirbo dvidešimt metų, parengė daug reportažų apie meno pasaulį ir menininkus. 1950 m. jis išleido pirmąją knygą „Svajonių Paryžius“ – fotografijų ir garsių to meto rašytojų tekstų rinkinį. Knygos įžangą parašė Jeanas Cocteau. 1951 m. Izis susipažino su Jacques’u Prévert’u. Užsimezgė draugystė ir bendradarbiavimas, kurio rezultatai – fotografijų albumai „Didžioji pavasario puota“ (1951), „Londono žavesys“ (1952). 1953 m. kartu su rašytoja Colette išleido knygą „Žemiškas rojus“. Kelis kartus vyko į Izraelį. 1955 m. pasirodė jo albumas „Izraelis“. Įžangą parašė André Malraux, o viršelį sukūrė Marcas Chagallas.1964 m. Marcas Chagallas pakvietė Izį fotografuoti jį, tapantį Paryžiaus Operos teatro lubas. Dvidešimties fotografijų reportažą išspausdino Paris-Match. 1965 m., sužavėtas cirko ir miesto mugių, Izis išleido albumą „Izio cirkas“. Įžangą parašė Jacques’as Prévert’as. 1969 m. I. Bidermanas paliko žurnalą Paris-Match ir atsidėjo vien tik kūrybai. Išleido albumą „Chagallo pasaulis“. 1977 m. pasirodė paskutinė Izio knyga – „Poetų Paryžius“, kurios įžangą parašė jo draugas Jacques’as Prévert’as. 1978 m. Izis, kartu su Lisette Model ir Williamu Kleinu, buvo Tarptautinių Arlio susitikimų garbės svečias.

Izio kūriniai eksponuoti Niujorko Modernaus meno muziejaus parodoje Five French Photographers šalia Henri Cartier-Bressono, Willy’io Ronio, Robert’o Doineau ir Brassaï fotografijų. 1980 m. gegužės 16 d. mirė Paryžiuje. Palaidotas Banjo (Bagneux) kapinėse Paryžiaus priemiestyje.

Izio kamera – tai magiška dėžė. Kaip Pandoros, Robert’o Houdino, Mnemosinės arba pamišėlės Marijos Sandoros skrynios. Vos tik ją praveri, kaipmat randasi ir ima skleistis įvairiausi dalykai – lyg japoniškos žaislinės gėlės, kurios pražysta įmestos į stiklinę su vandeniu. Tie dalykai ir žmonės akimoju tampa ką tik praėjusio „kadaise“ dalimi. Vėliau, po akimirkos, kai užverti knygą, jie, regis, miega suguldyti popieriuje. Tačiau skaitytojas, atsiversdamas knygą, juos pažadina, ir net jei niekada nebuvo jų matęs, vis tiek atpažįsta ir verčia gyventi pagal jo valią – tai pradangina, tai grąžina atgal. Ar Izis yra visagalis savo magiškosios dėžės šeimininkas? Mes to nežinome, o į šį „mes“ patenka ir pats Izis, ir jūs, ir aš. Laimė, kad Izis dažnai pasistengia atrinkti ir parodyti tai, kas jį patį skatina svajoti, intriguoja, jaudina arba teikia malonumą.

 

Tekstas parengtas 2009-07-09 pagal Loïc Salfati tekstą, paskelbtą interneto svetainėje http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/VPG/Izio_paroda_biografija.htm, žiūrėta 2009-06-30), pagal Jacques Prévert tekstą, paskelbtą interneto svetainėje http://www.ldm.lt (http://www.ldm.lt/VPG/Izio_paroda.htm žiūrėta 2009-06-30).

 


 

 

 

 

 
 
 
[Į pradžią] [Struktūra] [Kontaktai] [Informacija] [Pastatai] [Ekspozicijos]
[
Parodos] [Rinkiniai] [Projektai] [Gidams] [Edukacija] [Dailininkai]
[
Meno biblioteka, archyvas, fototeka] [Virtualios parodos] [Muziejaus bičiuliai]
[
Parduodami leidiniai] [Naudingos nuorodos] [Žiniasklaidai]
 

© Lietuvos dailės muziejus

Tinklalapis atnaujintas 2011.08.09